Omul de afaceri George Becali a venit joi dimineaţa la sediul Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, unde a deschis un proces pentru reabilitarea judecătorească, el având mai multe interdicţii după ce şi-a executat pedeapsa cu închisoarea.
"Vin la Înalta Curte fără belele, vin cu pace adică, vin pentru albire. (...) Este, să spunem, o mică îndreptare. Interdicţiile sunt de a alege şi de a fi ales. Oricum nu mă interesează funcţia de demnitate publică, să aleg, să zicem aşa şi aşa. Ca să candidez nu mă interesează. Deci, nu e mare lucru. Trebuie această reabilitare. Dacă nu o ceri, nu o iei niciodată", a declarat Becali, la sediul Instanţei supreme.
La ieșirea din sala de judecată a ICCJ, el a declarat că procurorul nu a fost „așa de vehement împotriva” cererii lui de reabilitare, iar dacă magistrații nu îi vor admite solicitarea, mai poate aștepta.
El a adăugat că a fost o bucurie să-l revadă pe judecătorul ICCJ Ionuț Matei.
„Chiar Ionuț Matei m-a condamnat, dar nici nu mi-a dat mult atunci, când se dădeau 7 ani, 8 ani, 9 ani, 10 ani. El mi-a dat 2. A fost și o bucurie să îl văd, adică”, a explicat finanțatorul FCSB.
El a fost eliberat condiţionat în aprilie 2016 din Penitenciarul Poartă Albă, după ce a executat un an şi zece luni de închisoare, din pedeapsa de 3 ani şi 6 luni primită în trei dosare.
Redactare G.M.
Surse: Agerpres, Mediafax
2020-01-16 09:20:00Z
https://news.google.com/__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?oc=5
No comments:
Post a Comment