Wednesday, January 29, 2020

Ce spune Garbine Muguruza înaintea meciului cu "Uraganul" Halep. Ce s-a întâmplat în trecut între cele două sportive - DigiSport

• Man City - Man Utd. (miercuri, 29 ianuarie, 21:45, Digi Sport 1)

• CFR Cluj - FCSB (duminică, 2 februarie, 20:00, Digi Sport 1)

Simona Halep e singura sportivă care nu a pierdut set la această ediție la Australian Open.

Ce spune Garbine Muguruza înaintea meciului cu Simona Halep

"E o jucătoare foarte puternică (n.r. Simona Halep). A practicat un tenis foarte consistent în ultimii ani. Va fi un meci dur. Așa se întâmplă mereu când întâlnești pe cineva din Top 5. E o semifinală și bineînțeles că mă aștept ca ea să dea tot ce are mai bun. La fel voi face și eu. Nu mă gândesc foarte mult la faptul că am ajuns în semifinale.", a spus Garbine Muguruza.

"Sunt pregătită", este mesajul pe care sportiva din Spania i-l transmite campioanei noastre.

"Știam deja că dacă voi câștiga, voi juca mâine (n.r. peste doar o zi), așa că totul e perfect. Sunt pregătită. M-am mai întâlnit cu astfel de situații și încerc să fiu calmă și să mă pregătesc pentru următorul meci.", a mai spus Muguruza.

Simona Halep - Garbine Muguruza | Ce s-a întâmplat în trecut

Rafael Nadal - Dominic Thiem este acum în direct în Digi Online pe Eurosport. Descarcă aplicația și poți urmări meciul pe tabletă sau telefon

Până în prezent, Halep şi Muguruza s-au întâlnit de cinci ori, iar sportiva din Spania conduce cu 3-2, toate victoriile acesteia fiind pe hard, în timp ce succesele româncei, pe zgură.

Halep s-a impus în optimi, la Stuttgart, în 2015, scor 3-6, 6-1, 6-3, şi în semifinale la Roland Garros, în 2018, scor 6-1, 6-4, aceasta fiind ultima lor întâlnire.

Muguruza a câştigat meciul din finala turneului de la Cincinnati, din 2017, scor cu 6-1, 6-0, în Cupa Federaţiei, în 2015, la Galaţi, scor 6-4, 6-3 şi în 2014, la Wuhan, în turul I, scor 2-6, 6-2, 6-3.

• Simona Halep - Garbine Muguruza 3-6, 6-1, 6-3 (Stuttgart, 2015)
  • Simona Halep - Garbine Muguruza 6-1, 6-4 (Roland Garros, 2018)
  • Simona Halep - Garbine Muguruza 1-6, 0-6 (Cincinnati, 2017)
  • Simona Halep - Garbine Muguruza 4-6, 3-6 (Galați, 2015)
  • Simona Halep - Garbine Muguruza 6-2, 2-6, 3-6 (Wuhan, 2014)

Simona Halep - Garbine Muguruza, în semifinale la Australian Open

Simona Halep, numărul 3 mondial, o va înfrunta pe Garbine Muguruza (locul 32 WTA) în semifinalele Openului Australiei. Miercuri, în sferturile de finală, Muguruza (26 ani) a învins-o în două seturi, 7-5, 6-3, pe rusoaica Anastasia Pavlyuchenkova (30 WTA), după o oră şi 33 minute de joc, calificându-se în premieră în penultimul act al competiţiei de la antipozi.

Înaintea acestui duel, Simona Halep o învinsese rapid, în doar 53 de minute, pe Anett Kontaveitt, scor 6-1, 6-1.

Muguruza, dublă campioană de Grand Slam (Roland Garros 2016 şi Wimbledon 2017), nu a mai jucat o semifinală de turneu major din 2018, când a atins penultimul act la turneul parizian, unde a fost învinsă de Halep.

Etichete: simona halep , australian open , garbine muguruza