Wednesday, January 29, 2020

Nadal, OUT de la Australian Open. Thiem se califică în semifinale - DigiSport

• Man City - Man Utd. (miercuri, 29 ianuarie, 21:45, Digi Sport 1)

• CFR Cluj - FCSB (duminică, 2 februarie, 20:00, Digi Sport 1)

În semifinale, Thiem se va duela cu Alexander Zverev (22 de ani, locul 7 ATP), amândoi fiind pentru prima oară în penultimul act de la Melbourne. Pe cealaltă parte de tabel, Novak Djokovic (32 de ani, locul 2 ATP) și Roger Federer (38 de ani, locul 3 ATP) se vor lupta pentru un loc în marea finală.

Nadal a salvat două mingi de meci în al patrulea set, însă n-a avut forța să mai revină în fața lui Thiem și să ducă meciul în decisiv.

Patru ore și 14 minute a durat duelul dintre Nadal și Thiem, meci care a avut parte de trei tiebreak-uri, toate câștigate de austriac.

Meciuri de gală în semifinalele Australian Open 2020

Mâine va avea loc prima semifinală de la Australian Open 2020, între Federer și Djokovic. Va fi duelul cu numărul 50 dintre cei doi titani ai tenisului masculin.

Federer s-a calificat dramatic în semifinale, după un meci nebun cu Tennys Sandgren, numărul 100 ATP.  Elveţianul a salvat şapte mingi de meci şi l-a învins în cinci seturi pe american, scor 6-3, 2-6, 2-6, 7-6 (8), 6-3, deşi a avut dureri în zona inghinală şi a solicitat ajutorul fizioterapeutului.

Novak Djokovic s-a calificat în semifinalele Australian Open 2020, după o victorie categorică în fața lui Milos Raonic, scor 6-4, 6-3, 7-6(1).

Alexander Zverev a revenit de la 0-1 cu Wawrinka și s-a impus cu 3-1, în două ore și 22 de minute.

Etichete: nadal , thiem , australian open 2020