Tuesday, January 28, 2020

Roger Federer, calificare dramatică în semifinalele Australian Open. A avut probleme fizice şi a salvat şapte mingi de meci - DigiSport

• Aston Villa - Leicester (marți, 28 ianuarie, 21:45, Digi Sport 1)

• CFR Cluj - FCSB (duminică, 2 februarie, 20:00, Digi Sport 1)

Trei ore şi 28 de minute a durat partida locului 3 mondial împotriva lui Sandgren.

Federer a salvat trei mingi de meci la scorul de 4-5, în setul al patrulea, şi alte patru în tie-break-ul aceluiaşi set, în care a revenit de la 3-6.

Roger Federer, a doua victorie în cinci seturi la Australian Open 2020

Este al doilea meci de cinci seturi pentru FedEx de la actuala ediţie a Open-ului Australiei. Fostul lider ATP l-a învins în turul 3 pe australianul John Millman tot după set decisiv, 4-6, 7-6 (2), 6-4, 4-6, 7-6 (8).

Tenismanul în vârstă de 38 de ani a avut nevoie de patru seturi şi în optimile de finală, contra maghiarului Marton Fucsovics, 4-6, 6-1, 6-2, 6-2.

Roger Federer a cucerit de şase ori trofeul de la Melbourne, în 2004, 2006, 2007, 2010, 2017 şi 2018. Elveţianul va juca pentru a 15-a oară în carieră în semifinalele primului turneu de Grand Slam al anului.

Federer îl va înfrunta în semifinale pe învingătorul partidei Milos Raonic - Novak Djokovic.

Etichete: roger federer , tennys sandgren , australian open 2020